ERASMUS Nedir Ve Nasıl Yapılır?

ERASMUS Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Erasmus yapmayı düşünüyor fakat bu zorlayıcı maceradan çekiniyor musunuz? Evinizden, arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden ayrılıp başka bir yerde yaşama fikri sizi korkutuyor olabilir fakat Erasmus her yıl binlerce öğrenciye yeni bir hayatın kapılarını aralıyor. Erasmus programı hakkında kafanıza takılabileceğini düşündüğümüz tüm soruları cevapları ile birlikte sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

Erasmus Nedir?

Erasmus, Avrupa Komisyonu tarafından 1987 yılında kurulmuş ve hedefi uluslararası değişim programlarını finanse etmek olan bir programdır. Programa olan ilgi her yıl daha da fazla artıyor.

Erasmus, Avrupa’nın her yerinden öğrencilere sadece eğitim alma fırsatı değil, aynı zamanda yabancı bir ülkede gerçek hayatı deneyimleme fırsatını da sunan birçok uluslararası öğrenci değişim programı arasında en yaygın olarak bilinenidir.

Erasmus, kişilerin kendi sınırlarını zorlamalarına ve yeni ufuklara yelken açmalarına yardımcı olan harika bir deneyim.

Peki, Erasmus’a kimler başvurabilir?

Erasmus Kimler İçin?

Öğrenciler: Erasmus programına en çok katılımı gösteren grup öğrenciler oluyor. Programa katılmaya hak kazanan ilgili öğrenciler, seçilen bir ülkede dönemsel eğitim programlarına katılıyorlar. Yeni bir ülkeyi ve yeni insanları deneyimleme fırsatına erişiyorlar.

Akademik Öğretmenler: Erasmus programının sadece öğrenciler için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Akademik alanda öğretim görevlisi olarak çalışan kişilerde gerekli koşulları sağlayıp Erasmus’a katılım sağlayabilirler.

Erasmus Programına Kimler katılamaz?

 • Dekanlık izninde olanlar,
 • Yarıyılını tüm kredileri ile tamamlamamış olanlar,
 • Daha önce Erasmus’a katılmış olanlar.

 Erasmus Programına Nasıl Başvurulur?

Erasmus programına çoğunlukla öğrenim gördüğünüz üniversite aracılığıyla başvurursunuz. İlk olarak üniversitenizin Erasmus+ koordinatörüne başvuru yapmanız gerekir. Başvurular çoğunlukla Ekim ve Şubat ayları arasında çevrimiçi olarak yapılır.

Kabul görüldüğü takdirde, yurt dışındaki üniversite mevcut öğrenim gördüğünüz üniversite ile iletişime geçecektir.

Fiziksel, zihinsel veya sağlıkla ilgili sorunları olan öğrenciler için ise düzenlemeler şu şekildedir: Fiziksel, zihinsel veya sağlıkla ilgili koşulları olan öğrenciler, bir hareketlilik dönemi için seçildikten sonra ek fon için başvuru yapabilirler.

Koşullar

 • Erasmus değişim programına başvuru yapabilmek için üniversitelerin lisans veya lisansüstü bir programında kayıtlı olmak gerekir.
 • Genel not ortalaması 2.20 veya 2.20 üzeri olan tüm öğrencilerin Erasmus için başvuru yapabilir.
 • Başvuru yapan öğrencilerin yabancı ülkede eğitim alabilecek düzeyde yani en az B1 düzeyinde yabancı dil bilmeleri gerekir. Erasmus’u dil öğrenme kapısı olarak görmeyin orta seviye bir yabancı dile sahip değilseniz koşullar sizi fazlasıyla zorlayacaktır.
 • Kendi üniversitenizin ve ev sahibi üniversitenin orada Erasmus+ ile öğrenim görmeniz için aralarında kurumlar arası bir anlaşma olması gerekir. Okullarınızın web adreslerinden bu bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Her okulun ve başvuru yapılacak okulun kendine özel farklı şartları olması da mümkündür. Bu nedenle özel olarak okulların Erasmus şartlarına da göz atmak gerekir.

Süre

Yurtdışındaki uzun süreli eğitim süreniz en az 2 ay (veya 1 akademik dönem veya üç aylık dönem) ve en fazla 12 ay sürebilir. 

Bir öğrenci veya stajyer olarak, Erasmus+ ile yurt dışında bir değişimden birden çok kez yararlanabilirsiniz, ancak yurtdışında geçirdiğiniz toplam süre (yurtdışında eğitim süreleri dahil) bir eğitim döngüsü içinde 12 ayı geçemez.

Erasmus Programı’nın Amaçladığı Konular Nelerdir?

 • Gençlerin ufuklarını açabilmek
 • Gençlere yeni fırsatlar sunabilmek
 • İşgücü piyasasının gerektirdiği yeni beceriler için öğrenci öğreniminin desteklenmesi
 • Gençleri Avrupa demokrasisine katılmaya teşvik etmek
 • İnovasyonu desteklemek
 • İşbirliğini ve reformu desteklemek
 • AB’nin ortak ülkeleriyle iş birliğini teşvik etmek
 • Dil gelişimine katkıda bulunmak
 • Farklı kültürlerin bir araya gelmesini sağlamak

Erasmus Ücretli Mi?

Her öğrenciye kısmen yurt dışında kalmanın maliyetini kapsatan bir hibe verilmektedir. Hibeler gönderen ve ev sahibi ülkelerde farklılıklar göstermektedir. Üniversiteler hibenin miktarını öğrencilere açık bir şekilde bildirmektedir. Okulunuzdan bu bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Çoğu durumda, sadece Erasmus hibesinin tüm yaşam giderlerinizi karşılamayacağını bilmeniz gerekir. Kendinizi hem manevi hem de maddi yönden bu maceraya hazırlamanız gerekir.

Erasmus’ta kuikpara Hep Yanında!

Erasmus yolculuğunun kurtarıcısı kuikpara ile yurt dışında geçireceğiniz zamanın tadını çıkarın. Paraya ihtiyacınız olduğu anda sevdikleriniz evinden ayrılmadan kuikpara ile 7/24 size para gönderebilir.

Hemen kuikpara’yı iOs ve Android için indirin, telefonunuzu cüzdana çevirmeye başlayın!

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin!